Rion kesäolympialaiset 2016 yleisurheilu aikataulu

Kaikki ajat seuraavassa ovat Suomen aikaa eli +6 h Brasiliaan verrattuna. Finaalit on merkitty lihavoituna.

Pe 12.8.2016

15:30 Kiekko M
15:35 100 m aidat 7-ottelu
16:05 Kuula N
16:10 800 m M
16:50 Korkeus 7-ottelu
16:55 Kiekko M
17:10 10 000 m N
17:55 100 m N
20:30 20 km kävely M

La 13.8.2016

02:30 1500 m N
02:35 Kuulantyöntö 7-ottelu
02:40 Kiekonheitto N
03:05 400 m M
03:20 Pituushyppy M
04:00 Kuulantyöntö N
04:05 200 m 7-ottelu
04:10 Kiekonheitto N
04:40 100 m N

15:30 100 m M
15:40 Kolmiloikka N
16:05 3000 m esteet N
16:50 Kiekonheitto M
17:00 400 m N
17:45 Pituushyppy 7-ottelu
18:00 100 m M

Su 14.8.2016

02:00 Kiekko 7-ottelu
02:20 Seiväs M
02:30 400 m M
02:50 Pituushyppy M
03:00 100 m N
03:15 Keihäs 7-ottelu
03:25 10 000 m M
04:05 800 m M
04:35 100 m N
04:53 800 m 7-ottelu

15:30 Maraton N

Ma 15.8.2016

02:30 Korkeushyppy M
02:35 400 m N
02:55 Kolmiloikka N
03:00 100 m M
03:30 1500 m N
04:00 400 m M
04:25 100 m M

Tiistai 16.8.

02.30 N Kiekko, karsinta, A-ryhmä
02.35 M Seiväs, finaali
02.40 M 110 m aj, alkuerät
03.30 N 400 m aj, alkuerät
03.50 N Kiekko, karsinta, B-ryhmä
04.25 M 800 m, finaali
04.45 N 400 m, finaali

15.30 N 5 000 m, alkuerät
15.45 N Seiväs, karsinta (Minna Nikkanen, Wilma Murto)
15.50 M 3-loikka, finaali
16.30 M 1 500 m, alkuerät
17.05 N 100 m aj, alkuerät (Nooralotta Neziri)
17.50 M 200 m, alkuerät

Keskiviikko 17.8.

02.30 M Korkeus, finaali
02.35 N Keihäs, karsinta, A-ryhmä (Sanni Utriainen A- tai B-ryhmä)
02.40 M 110 m aj, välierät
03.05 N Pituus, karsinta
03.10 N 400 m aj, välierät
03.35 M 400 m aj, välierät
03.50 N Keihäs, karsinta, B-ryhmä (Sanni Utriainen A- tai B-ryhmä)
04.00 N 200 m, välierät
04.30 N 1 500 m, finaali
04.45 M 110 m aj, finaali

15.30 M 10-ottelu, 100 m
15.40 M Moukari, karsinta, A-ryhmä (David Söderberg A- tai B-ryhmä)
16.05 M 5 000 m, alkuerät
16.35 M 10-ottelu, pituus
16.55 N 800 m, alkuerät
17.05 M Moukari, karsinta, B-ryhmä (David Söderberg A- tai B-ryhmä)
17.50 M 3 000 m ej, finaali
18.15 M 10-ottelu, kuula
23.45 M 10-ottelu, korkeus

Torstai 18.8.

02.30 M Keihäs, karsinta, A-ryhmä (Tero Pitkämäki, Antti Ruuskanen, Ari Mannio)
02.45 N 100 m aj, välierät
03.15 N Pituus, finaali
03.20 M 10-ottelu, 400 m
03.55 M Keihäs, karsinta, B-ryhmä (Tero Pitkämäki, Antti Ruuskanen, Ari Mannio)
04.00 M 200 m, välierät
04.30 N 200 m, finaali
04.55 N 100 m aj, finaali

15.30 M 10-ottelu, 110 m aj
15.55 M Kuula, karsinta
16.00 N Korkeus, karsinta (Linda Sandblom)
16.25 M 10-ottelu, kiekko, A-ryhmä
17.20 N 4×100 m, alkuerät
17.40 M 4×100 m, alkuerät
17.40 M 10-ottelu, kiekko, B-ryhmä
18.00 M 400 m aj, finaali
19.25 M 10-ottelu, seiväs

Perjantai 19.8.

00.35 M 10-ottelu, keihäs, A-ryhmä
01.45 M 10-ottelu, keihäs, B-ryhmä
02.30 M Kuula, finaali
02.45 M 1 500 m, välierät
03.10 N Keihäs, finaali
03.15 N 800 m, välierät
03.45 M 10-ottelu, 1 500 m (viimeinen laji)
04.15 N 400 m aj, finaali
04.30 M 200 m, finaali

14.00 M 50 km kävely (Aku Partanen, Aleksi Ojala, Jarkko Kinnunen)
20.30 N 20 km kävely

Lauantai 20.8.

02.30 N Seiväs, finaali
02.40 N 4×400 m, alkuerät
03.05 M Moukari, finaali
03.10 M 4×400 m, alkuerät
03.40 N 5 000 m, finaali
04.15 N 4×100 m, finaali
04.35 M 4×100 m, finaali

Sunnuntai 21.8.

02.30 N Korkeus, finaali
02.55 M Keihäs, finaali
03.00 M 1 500 m, finaali
03.15 N 800 m, finaali
03.30 M 5 000 m, finaali
04.00 N 4×400 m, finaali
04.35 M 4×400 m, finaali

15.30 M Maraton