Kävin maaliskuussa 2026 toista kertaa Thaimaan Koh Changilla, joka sijaitsee Itäisellä Siaminlahdella lähellä Kambodzan rajaa. Ensimmäinen käyntini Koh Changilla oli vuonna 2015.
Yövyin kaksi ensimmäistä yötä lähellä tulosatamaa, ja kuusi seuraavaa yötä White Sand Beachilla eli Hat Sai Khaolla (suomeksi Valkoinen hiekkaranta). Yllä olevilla videoilla esittelen rantojen ja näköalapaikkojen lisäksi myös majapaikat.


White Sand Beachin näköalapaikalla sai varoa apinoita ettei ne varasta tavaroita. Jos jättää eväät lukitsemattomaan skootterin tavaratilaan, apina voi hyvinkin viedä ne.








White Sand Beachin edullisessa rantaravintolassa olut ja smoothie maksoivat saman verran eli 60 bahtia (noin 1,7 euroa).
Koh Chang 2026 ei tuntunut kovin erilaiselta kuin Koh Chang 2015. Positiivista oli kirkkaat vedet, mutta ehkä se oli vain satunnaisvaihtelua. Huomasin , että vuonna 2015 olen maininnut blogissani Koh Changin vesien olleen sameahkot.
Venäläisten turistien kasvanut osuus näkyi selvästi katukuvassa heille suunnatuilla palveluilla ja mainosteksteillä.
Ihmiset ajelivat edelleen skoottereilla enimmäkseen ilman kypärää. Taksipalveluita tarjosivat edelleen vain lavataksit, Bolt- ja Grab-sovellukset eivät toimineet.
Digisovellukset ovat kyllä yleistyneet maksutapoina eli kaikilla katukojuillakin on tarjolla maksutapana PromptPay QR-koodeineen. En itse vielä ottanut maksutapaa käyttöön.
Minulla oli Koh Changilla kolmena päivänä skootteri vuokralla, ja kiertelin jonkin verran eri rantoja ja näköalapaikkoja, mutta enimmäkseen vietin aikaa White Sand Beachilla.


Bang Bao Cliff -näköalapaikalta näkee Bang Bao -laiturikylän majakan. Koh Changilta kohti Koh Makia lähtiessäni nousin majakan näköalatasanteelle, ja videoin katamaraanin lähestymisen.


Olin laskeutumassa Kai Bae -rannalla sijaitsevalle Siam Beach Resortille johtavaa mutkaista pikkutietä ajaen vasemmalla puolella tietä kun täällä on vasemmanpuoleinen liikenne. Mutkan takaa tuli turisti skootterilla vauhdilla vastaan väärää puolta eli suoraan minua kohti.
Vastaantulija kuitenkin väisti minut viime hetkellä, mutta ei omalle kaistalleen vaan oikeaan reunaan, josta mahtui juuri ja juuri kun itse pidin ajolinjan keskellä omaa kaistaa.





Khlong Phlu -vesiputous kansallispuistossa oli hyvä uimapaikka, vesi oli hieman viileämpää kuin meressä.


Aamiaisella olen syönyt Thaimaassa länsiruokaa, mutta muut ateriat ensimmäkseen thairuokaa. Joitakin kertoja olen uskaltautunut kokeilemaan uusia ruokalajeja.
Kokeilin Koh Changilla kahta uutta ruokaa. Suosittu papaijasalaatti ei ollut minun makuuni, mutta mango sticky rice -jälkiruokaan ihastuin.






Papaijasalaattia en ole itse kokeillut, mutta voisin ajatella kyllä tykkääväni. On kyllä upean näköisiä maisemia, mukavasti tuolla varmasti viihtyisi. Tuo vesiputouskin on hieno ja kuumassa ilmastossa on hyvä, että vesi on vähän viileämpää.
Itse kävin eka kerran 2000. Oli silloin hieman hiljaisempi paikka.
Joko pääsee Changin saaren kiertämään mopoillen tietä pitkin ympäri?