Kävin Kiovassa katsomassa Andreaksen rinnettä, Andreaksen kirkkoa, Kiovan luolaluostaria, Sofian katedraalia ja Mikaelin kultakupolista luostaria. Kiovan luolaluostari ja Sofian katedraali ovat UNESCOn maailmanperistökohteita.
Andreaksen rinne ja Andreaksen kirkko
Andreaksen rinnettä mainostetaan ”Kiovan Montmartena”. Vaikea sanoa kuinka osuva vertaus on, koska en ole Pariisissa käynyt.
Näkymä Andreaksen rinteeseen Adreaksen kirkolta. Pidin juomatauon kuvan ulkoilmaravintolassa.
Andreaksen kirkkoon ei remontin takia päässyt sisälle, mutta kirkkoa ympäröivälle näköalatasanteelle pääsi.
Näkymä Andreaksen kirkolta kohti satamaa ja Dnepr-jokea.
Kanapa-ravintola on saanut Tripadvisorissa arvosanan 4.5/5.
En käynyt tässä Mihail Bulgakovin kotimuseossa, vaikka kuuntelin Kiovassa hänen pääteoksensa äänikirjana.
Talonkorkuinen graffiti Andreaksen rinteen varrella.
Andreaksen rinne päättyy Kontraktova-aukiolle (Sopimusten aukio), jonka reunalla sijaitsee mm. valtava Puzata Hata -itsepalveluravintola. Kävin Puzata Hatassa myös Itsenäisyyden aukion alapuolella.
Jälkiruokani Puzata Hatassa, Napoleon-leivos ja Cappuccino 47 UAH (1,50 e).
Kiovan luolaluostari
Kiovan luolaluostarin katedraalinpuoleinen sisäänpääsy.
Kävin katsomassa Kiovan luolaluostarin katedraalia ja sitä ympäröiviä museorakennuksia. Katedraalin ikonostaasi ulottui ylös kupoliin asti ja näytti valmiilta, mutta muualla kirkossa oli edelleen restaurointi meneillään.
Luolaluostarin alueen taustalla näkyy 102 m korkea Äiti synnyinmaa -muistomerkki vuodelta 1981. En tällä kertaa jaksanut vierailla muistomerkillä tai sen luona olevassa sotamuseossa.
Sofian katedraali
Sofian katedraali kuvattuna kellotornin huipulta. Kellotorniin oli melkoinen kiipeäminen 30 asteen helteessä, mutta maisemat palkitsivat.
Kuvan kerrostalossa näkyy erikoinen lasiseinäinen ylin kerros. Onko kerrostalon katolle rakennettu jollekin miljonäärille ”omakotitalo”?
Kävin katsomassa myös Sofian katedraalia ympäröiviä rakennuksia. Otin tämän kuvan ja vartija tuli kieltämään, eihän sitä aina huomaa kuvauskieltoja.
Sofian katedraali Metropoliitan asunnon suunnasta kuvattuna.
Näkymä Sofian katedraalin kellotornista kohti Mikaelin luostaria.
Mikaelin kultakupolinen luostari
Mikaelin luostarin Mikaelin aukion puoleisen sisäänkäynnin luona on kaksi isoa seinämaalausta.
Neuvostoliitto hävitti 1930-luvulla vuonna 1713 valmistuneen Mikaelin kultakupolisen luostarin. Itsenäistynyt Ukraina rakensi Mikaelin luostarin uudelleen 1990-luvulla ja se otettiin käyttöön 1999. Tämänkään katedraalin sisällä ei saanut kuvata.
Postauksen kaikki kuvat on otettu Nokia 7 Plus -kännykällä.
Kyllä on kauniita kirkkoja, luostareita. Ollaan menossa marraskuussa Kiovaan. Tästä saan paljon vinkkiä. Harmi vaan, että osa paikoista on remontissa. Ja toinen harmitus on se, että marraskuussa kuvat eivät ole noin kauniita, varsinkin jos sataa ja on pilvistä….