Santa Cruzin automessut (Boulevard Motor 2014) alkoivat tänään ja minä olin paikalla heti ovien avautuessa klo 11. Näytteillä oli sekä uusia autoja että museoautoja ja -moottoripyöriä. Tapahtumaan odotetaan 30 000 kävijää ja sisään pääsee halvalla eli 4 eurolla.
Yksi mielenkiintoisimmista ja komeimmista autoista oli Kanarian ensimmäinen Volkswagen XL1 dieselhybridi, jonka keskikulutus on vain 0,9 l/100 km. Lisäksi kuluu sähköä 7,2 kWh/100 km. Pelkällä sähköllä pääsee 50 km ja yhteensä yhdellä tankkauksella 500 km.
Kaksipaikkainen XL1 painaa 795 kg, ilmanvastuskerroin on 0,189, kiihtyvyys 0-100 km/h 12,7 s ja huippunopeus 160 km/h.
VW XL1:ä valmistetaan (tai on valmistettu jo) vain 250 kpl, joista 200 kpl myydään yksityishenkilöille. Hintaluokka on 120 000 USD.
Nissan Leaf -täyssähköauto on myyntimenestys melko vaatimattomasta ulkonäöstään huolimatta. Verotus ja subventiot vaikuttavat valtavasti hintaan eri maissa. Suomessa Leafin voi ostaa noin 40 000 eurolla, Espanjassa 20 845 eurolla kun antaa samalla yli 10-vuotiaan auton romutettavaksi.
Leaf kulkee täysillä akuilla 175 km matkan, kiihtyvyys 0-100 km/h on 11,9 s ja huippunopeus 145 km/h.
Avo-Infinityn ohjaamossa on käytetty punaista nahkaa.
Promotyttöjä oli liian vähän ja niillä vähillä oli liian paljon vaatteita päällä, kyllä minä niin mieleni pahoitin ;).
Cepsan ölykaninstereista rakennettu Formula 1 -auto.
Kia Picanto etten sanoisi Kia LOL.
Audi R8 (166 300 e) ja Audi Q3.
Indian-moottoripyörä.
Komeat muodot ja värit Mercuryssä.
Sanonta ”toimii kuin Buick” syntyi ennen toista maailmansotaa Buickin luotettavien rivi-8-moottorien ansiosta.
Morgan.
Mikäs tämä on? Oho, Volgahan se taitaa olla, kyllä Venäjälläkin osattiin joskus tehdä autoja. Chevrolet Impala? Bel Air -57.
Corvette.